FERRAGNES BADEM FİDANI


Fransız orijinlidir. Bir “Cristomorto X Ai” melezlemesinden elde edilmiştir ve atalarının en olumlu özelliklerini almıştır: Ağaçlar çabuk meyveye yatar ,hastalıklara karşı direnci fazladır.Bol ve kararlı verimlilik, geç çiçeklenme, yüksek iç randımanı (%40), çift tohumların olmayışı ve paketlemeye uygun iri ebatlı bademler.olması nedeni ile en çok tercih edilen çeşitlerin başındadır.Bahçe tesisleri diş bademi grunundan seçilecekse ana çeşit olarak ferragnes seçilmelidir.Tuono, Ferraduel ve Texas’la tozlanır.Bahçe tesislerinde mutlaka bulunması gereken bir badem fidanı çeşididir.

FERRADUEL BADEM FİDANI


Ferraduel badem ağacının anavatanı Fransıdır.. “Cristomorto X Ai” melezlemesinden ortaya çıkmış bir bademdir. Ağaç gelişimi ortanın üzerindedir.Çiçekçelerini çok geç açtığından dolayı erken donların bulunduğu bölgelerde tercih edilmelidir.Ağaça gelişimi hızlı olduğundan erken meyveye yatar, meyveyi bol verir ve ağaçta sene aşırma olayı yoktur.. Ferragnes badem ağacı ile aynı zaman aralığında hasat edilir. Sert kabuklu ve diş badem grubundan olup iç randıman % 28 dir. İç bademler çok iridir. Tozlayıcısı Ferragnes ve Texas dır.Fransız badem fidanları ile tesisi edilen bahçelerde genelde ferradeul badem ferragnes bademinin ntozlayıcısı(dölleyicisi) olarak kullanıır.

VAIRO BADEM FİDANI


Ülkemiz’de badem yetiştiriciliğinin gelişmesine katkıda sağlayacak olan yegane badem çeşitlerinden birisidir.İrta araştırma enstitüsü tarafında yapılan ıslah çalışması sonucu elde edilmiştir.Çeşit patentli bir çeşittir.Ağaç gelişimi hızlı ve yayvandır.Kendine verimli bir badem olup çok yüksek verimlidir.İspanya’da son dönemde kurulan badem çeşitlerini %90 ı bu çeşit üzerine kurulmaktadır.Vairo badem çeşidinin fungal hastalıklara dayanımı mükemmeldir.Her sene düzenli olarak mükemmel verimi vardır.İkiz meyve oranı sıfırdır.İç meyve ağırlığı 1,2 gram civarındadır.Taş bademi grubundan olup kuşla mücadele sorunu yoktur.

BERTİNA BADEM FİDANI


İspanyol orijinli bir badem çeşidi olup gec çiçeklenir.Ağaç gelişimi mükemmel olup gelişimi çok hızlıdır.Kendine verimli bir türdür..İç piyasada tutalan ve ihracat şansı yüksek olan bir çeşittir.Meyve ikiz oranı düşük ,taneleri çok iridir.Ağacın hastalıklanara olan mukavemeti yüksektir..En geç çiçek açanbadem çeşitleri arasından olup taş bademi grubundandadır.Bertina bademi hakkında ayrıntılı video için tıklayınız

MAKAKO BADEM FİDANI


İSPANYA-PATENTLİ ÇEŞİT Çok güçlü ve yarı yayvan büyür. Budaması ve şekil vermesi kolaydır.Yaprak mantarlarına dayanıklıdır. İç randımanı %33 ve iç ağırlığı 1,2 gramdır. İkiz oranı sıfır olup ikiz iç hiç yapmaz.İç rengi beyaz ve albenilidir.Taş badem gruba girer.Meyve şekli eliptiktir.Makinalı hasata çok uygundur. Hasat Zamanı ve Çiçeklenmesi Hasat tarihi ferragnesle benzerdir .Çiçeklenmesi ferragnesten 10-18 gün sonradır Tozlayıcıları: Dölleyici istemez kendine tam verimlidir. Çiçek yapısı nedeniyle arısızda meyve tutar.lakin 3-4 dekara 1 kovan tavsiye olunur